Answer:
no he just repeated the steps and made more of the same cleaner my guy
Explanation:
The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
1 atm=7.15/9.25
Volume increase comes from reduced pressure
The Options are as follow,
<span> (1) CaCl</span>₂<span> (s) (3) CH</span>₃<span>OH (l)</span>
<span> (2) C</span>₂<span>H</span>₆<span> (g) (4) Cal</span>₂<span> (aq)</span>
Answer:
Option-1 is the correct answer.
Explanation:
As we know crystal formation is the property of solids. Therefore, in given options we are given with four different states of matter.
Option A, CaCl₂ is in a solid state , so it can exist in crystal form.
Option 2, C₂H₆ (Ethane) is in gas form, so it cannot form crystals.
Option 3, CH₃OH (Methanol) is present in liquid form, so it fails to form crystals.
Option 4, CaI₂, it is dissolved in water, Hence, it is in aqueous state, Therefore it also lacks crystal structure.
Answer : The correct chemical reaction within the galvanic cell is,
(3) 
Explanation :
Galvanic cell : It is defined as a device which is used for the conversion of the chemical energy produces in a redox reaction into the electrical energy. It is also known as the electrochemical cell.
The redox reaction occurs between the nickel and cadmium.
In the galvanic cell, the oxidation occurs at an anode which is a negative electrode and the reduction occurs at the cathode which is a positive electrode.
The balanced two-half reactions will be,
Oxidation half reaction : 
Reduction half reaction : 
Thus the overall reaction will be,
