Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
I think the answer is C for this question