Let's find the electron configuration of each atom
Atom atomic number electron configuration
Bo 5 1s2 2s2 2p
F 9 1s2 2s2 2p5
Na 11 1s2 s2 2p6 3s
K 19 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s
The spherically shaped orbitals are the s orbitals.
You can se in the table that I wrote above that sodium has 2 electrons at 1s, 2 electrons at 2s and 1 electron at 3s orbitals, that is a total of five electrons at s (spherically shaped orbtials).
So the answer is the option A) sodium.
1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
10 molecules of water are needed.