Answer:
3.590.04
Step-by-step explanation:
The formula given for total amount saved when compounding interest =
A = P(1 + r/n)^nt
Where
A = Total amount saved after t years
P = Principal or initial amount saved
r = Interest rate
n = compounding frequency
t = time in years
From the above question
P = 3000
r =6% = 0.06
n =compounded monthly = 12
t = 3 years
Hence,
A = 3000(1 + 0.06/12)^3 × 12
A = 3000(1 + 0.06/12)^36
A = 3,590.04
Therefore, the total amount Imran will have in his account after 3 years = 3,590.04
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Hi there.
Using process of elimination & some logic, I believe the answer is:
C) starting size of the pumpkin
I hope this turned out right!
~
Answer:
(4x - 11i)(4x -+11i)
Step-by-step explanation:
Factor as a difference of squares
a² - b² = (a - b)(a + b)
note that i² = - 1
Given
16x² + 121
= (4x)² - (11i)²
= (4x - 11i)(4x + 11i)