Answer:
40.20cm approx
Step-by-step explanation:
Step one
given data
We are told that the dimension of a computer screen
diagonal= 52 cm
height= 33cm
Length = ?
Required
The length of the base of the screen
Step two
Let us use Pythagoras theorem to find the length of the base
Hyp^2= Opp^2+ Adj^2
52^2= 33^2+ L^2
2704= 1089+L^2
L^2= 2704-1089
L^2= 1615
L=√1615
L= 40.20cm approx
<u>The length is 40.20cm approx.</u>

For these lines, let

.

And for these, let

.
Now,

The vertices of

in the x-y plane are (0, 2), (2/3, 10/3), (2, 2), and (4/3, 2/3). Applying

to each of these yields, respectively, (2, 2), (2, 4), (-2, 4), and (-2, 2), which are the vertices of a rectangle whose sides are parallel to the u-v plane.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that X is a normal random variable with parameters µ = 10 and σ 2 = 36,
X is N(10, 6)
Or z = 
is N(0,1)
a) P(X > 5),
=
(b) P(4 < X < 16),
=
(c) P(X < 8),
=
(d) P(X < 20),
=
(e) P(X > 16).
=P(Z>-0.6667)
= 0.2524
Answer:
The total number of bugs in the collection is 36
Step-by-step explanation:
Let
x -----> the number of bugs that you find out
y ----> the number of bugs that the classmate find out
we know that
-----> equation A
----> equation B
Solve the system by graphing
Remember that the solution is the intersection point both graphs
The solution is the point (20,16)
The total number of bugs in the collection is
