Answer:
Probability=
Step-by-step explanation:
As it is given that
Probability of toy A is defective is =P(A) = 
Probability of toy b is defective if A is defective = P (B)=
WE have to find the P(A n B)
By the law of Probability
P(A n B) = P (A).P(B)
putting the values given to us
P(AnB)=
* 
Probability=
Answer:
Step-by-step explanation:
45 times 7= 315
326-315=11
125 times 2=250
250+11=261
so the answer is C. $261
Answer:
The possible value of X are;
15, 30, 45, 60 etc
Step-by-step explanation:
The parameters given are
Number of chocolates Tanmay had = X
Number of chocolates Tanmay gave to Akash = 1/3 × X
Number of chocolates Tanmay gave to Sharad = 1/5 × X
Whereby 3 and 5 are factors of X, therefore;
3 × 5 = 15 is the lowest single factor of X
The possible values of X starting from the lowest factor are given as follows;
15 × 1 = 15
15 × 2 = 30
15 × 3 = 45
15 × 4 = 60
Hence, the possible value of X are the arithmetic progression a + (n - 1)×d
Where:
a = 15
n = 1, 2, 3, 4, ...
d = 15
Which includes;
15, 30, 45, 60
Answer: 280 tons
Step-by-step explanation: divide all at tons/pound which accumulated to 280 tons