I don’t really understand this question so I will try to figure it out later
<span>So L = x-4, W = x-4, H = x
Volume = length * width * height
V = L * W * H
V = (x-4)*(x-4)*x
V = ???
</span>x is the height, so x-4 is the length and also the width since <span>length and a width of 4in. less than the height</span>
<h2>
Answer:</h2>
The average speed of car is:
0.75 miles per minutes.
The equation of line is:

<h2>
Step-by-step solution:</h2>
The table that describes the time and number of miles marked is given by:
Time Miles
0 0
4 3
8 6
Clearly we could observe that with the increase in time by every 4 minutes the number of mile increases by 3.
i.e. the average speed is calculated as the ratio of change in miles to the change in time.
Hence,

Hence, the average speed=0.75 miles per minutes.
Also we will find the equation of the lines that related the miles and time by using the two-point formula.
i.e. any line passing through (a,b) and (c,d) is calculated by using the formula:

Here (a,b)=(0,0) and (c,d)=(4,3)
i.e. the equation is given by:
Peyton is 28 years old
Justin is 7 years old
Matt is 4 years old
Cherry sales as a % of total sales = (0.5 x 1.2)/(0.5 x 1.2 + 0.2 x 1.4 + 0.3 x 1.6) = 0.6 / (0.6 + 0.28 + 0.48) = 0.6 / 1.36 = 0.4412 = 44.12%
Therefore, 44.12% of the total sales will be cherry.