answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
2 years ago
6

Suzie is going on vacation and will need to rent a car. She has narrowed it down to two choices. Miller Car Rental charges a $99

flat fee and $0.11 per mile. Quick Cars charges $0.15 per mile, but only a $75 flat fee. Write and solve an equation to find how many miles Suzie would have to drive for the 2 rental companies to cost the same.
Mathematics
1 answer:
Kay [80]2 years ago
4 0

Answer: she would have to drive the quick cars car 160 miles (Fee is included) for it to add up to the Miller car rental car.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A medication states that the odds of having an allergic reaction are 1 in 50. What is that probability states as a percent?
kicyunya [14]

Answer: 2%, second option is correct.

Step-by-step explanation:

To state 1/50 in percent, divide 1 by 50, then multiply by 100

=( 1 ÷ 50) x 100

= 0.02 x 100

= 2%

I hope this helps, please mark as brainliest.

5 0
2 years ago
Shawna is making smoothies. The recipe calls for 2 parts yogurt to 3 parts blueberries. Shawna wants to make 10 cups of smoothie
vesna_86 [32]
20 cups yogurt and 30 cups blueberry
7 0
2 years ago
One year ago, Lindsey deposited $250 into a savings account. Her balance is now $253. Two years ago, Jenn deposited $250 into a
ipn [44]

Answer:

Jenn simple interest was 1.5% annually making Jenns account have the highest interest rate.

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A graduate weighs 35.825 g. When 10 mL of water are measured in it, the weight of the graduate and water is 45.835 g. Calculate
erik [133]

Answer:

Calculated weight of water = 10.01 g

percentage error = 0.1%

Step-by-step explanation:

Given:

Weight of graduate = 35.825 g

Weight of graduate + Water = 45.835 g

Now,

The weight of water = ( Weight of graduate + Water ) - Weight of graduate

or

The weight of water = 45.835 - 35.825

or

The weight of water = 10.01 g

Now,

The percentage of error = \frac{\textup{Calculated value - Actual value}}{\textup{Actual value}}\times100

or

The percentage error = \frac{\textup{10.01 - 10}}{\textup{10}}\times100

or

The percentage error = 0.1%

3 0
2 years ago
This morning, Sam walked 4 kilometers in 50 minutes. At what rate did Sam walk? Use the formula r=d/t, where r is the rate, d is
kicyunya [14]
0.08 km/minute.........................
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x in the equation 25x2 = 16?
    8·2 answers
  • Elsa tries to solve the following equation, and determines there is no solution. Is she correct? Explain.
    15·2 answers
  • A regular hexagon rotates counterclockwise around its center. It turns through angles greater than 0° and less or equal to 360°.
    9·1 answer
  • Amira sells balloon animals. She uses the same number of balloons for each animal she makes. The table compares the number of ba
    15·2 answers
  • What is the sum of the squares of the lengths of the $\textbf{medians}$ of a triangle whose side lengths are $10,$ $10,$ and $12
    8·2 answers
  • Jenny has 550g of flour. She needs 0.5kg of flour for a recipe.when she has made her recipe,has many grams of flour will she hav
    11·1 answer
  • Of 560 samples of seafood purchased from various kinds of food stores in different regions of a country and genetically compared
    7·1 answer
  • Mark drew a regular octagon with side lengths of 10 inches. He divided the octagon into two identical trapezoids and a rectangle
    15·1 answer
  • 21. A college professor recorded the speed with which students ran out the door after class after taking the final exam (using a
    7·1 answer
  • The senior class purchased pizza to sell after school for $320. If they sell pizza by the slice they make $2 per slice. If they
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!