Answer:
BAngle AOB is half as big as angle COB.
Answer:
∴35.97 mg caffeine would be left in the system after 5 hours.
Step-by-step explanation:
Given that,
A cup of coffee has approximately 310 mg of caffeine.
Caffeine decrease at a rate 35% per hour.
Exponential Function:

y(t)= Amount caffeine after t hours
= Initial amount of caffeine
r= rate of decrease
t = Time in hour.
Here y(t)=?,
= 310 mg, r=35%=0.35, t= 5 hours

=35.97 mg
∴35.97 mg caffeine would be left in the system after 5 hours.
Answer:
19.2
Step-by-step explanation:
9.6*2=19.2
C. $210
The original cost of $200 plus the 40% markup equals $280.
Then the $280 with the 25% discount is $210.
There is 100 centimeters in 1 meter.
Change the meter to centimeter. Multiply: 2 x 100 = 200
200 cm < 275 cm ∴ is greater by 75 cm