Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Answer:
(100 – 12) – 3x
Step-by-step explanation:
(100 – 12) – 3x would be the correct answer because:
100 is the total amount he paid
12 is the cost of pants
because we don't know the price of shirts yet so it would be called x
He buy in total of 3 shirts so the equation for the price would be 3 * x = 3x
So it would be:
total money paid - pants costs - shirts cost
= 100 - 12 - 3x or (100 - 12) -3x
Hope this helped :3
Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer: Arnav is 1.8m
Step-by-step explanation: I multiplied 1.5 by 0.20 and then added that answer to 1.5 and then I got 1.8
:D
Start with 90/240, then reduce the fraction
you can reduce by dividing each by 10 to get 9/24
reduce more from there, seeing that each number can be divided by 3
9/3 = 3
24/3 = 8
answer 3/8