Problem One
You will use both m * c * deltaT and H = m * heat of fusion.
Givens
m = 12.4 grams
c = 0.1291
t1 = 26oC
t2 = 1204
heat of fusion (H_f) = 63.5 J/grams.
Equation
H = m * c * deltaT + m * H_f
Solution
H = 12.4 * 0.1291 * (1063 - 26) + 12.4 * 63.5
H = 1660.1 + 787.4
H = 2447.5 or 2447.47 is the exact answer. I have to leave the rounding to you. I have no idea where to round it although I suspect 2450 would be right for 3 sig digs.
Problem Two
Formula and Givens
t1 = 14.5
t2 = 50.0
E = 5680
c = 4.186
m = ??
E = m c * deltaT
Solution
5680 = m * 4.186 * (50 - 14.5)
5680 = m * 4.186 * (35.5)
5680 = m * 148.603 * m
m = 5680 / 148.603
m = 38.22 grams That isn't very much. Be very sure you are working in joules. You'd leave that many grams in the kettle after drying it thoroughly.
m = 38.2 to 3 sig digs.
To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
Answer is 74,844 calories
Answer:
For these types of questions the equation that we must take into account is that:
T = PxV (where T is the temperature, P is the pressure and V is the volume) this equation is described as we consider that this is the value N and R is 1, therefore it is not necessary to explain them now.
Explanation:
The quoted equation refers to Boyle's Law, in this law we can explain that the volume increases if the pressure decreases and if the temperature also increases, if the pressure increases and the volume decreases this means that the gas is compressing assuming that the temperature is constant