Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
Answer:




Step-by-step explanation:
Given
close
fail to close


First, calculate the value of q
Using complement rule



So, we have:
and 
Solving (a): Fails to close on the 4th attempt
This means that he closes the first three attempts. The event is represented as: p p p q
So, we have:




Solving (b): He closes for the first time on the 3rd attempt
This means that he fails to close the first two attempts. The event is represented as: q q p
So, we have:




Solving (c): First he closes is his 2nd attempt
This means that he fails to close the first. The event is represented as: q p
So, we have:



Solving (d): The first he close is one of his 3 attempts
To do this, we make use of complement rule
The event that he does not close any of his first three attempts is: q q q
The probability is:


The opposite is that the first he closes is one of the first three
So, we have:
--- complement rule




Answer: 300ft
Step-by-step explanation:
Answer:
a = 5 and b = 12
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find angle B</u>
<em>Angle C = 90°</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
<em>Angle B = B</em>
<em>All angles in a triangle are equal to 180°.</em>
Angle A + Angle B + Angle C = 180°
22.6 + 90 + B = 180°
B = 180 - 112.6
B = 67.4°
<u>Step 2: Find the value of side AC 'b'</u>
<em>Hypotenuse = 13</em>
<em>Adjacent = b</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
Cos (Angle) = Adjacent/Hypotenuse
Cos (22.6) = b/13
b = 12
<u>Step 3: Find the value of side CB 'a'</u>
<em>Hypotenuse = 13</em>
<em>Opposite = a</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
Sin (angle) = Opposite/Hypotenuse
Sin (22.6°) = a/13
a = 4.99 rounded off to 5
Therefore, the value of a=5 and b=12.
!!
1. Consider square ABCD. You know that

then

2. Consider traiangle AED. F is mipoint of AE and G is midpoint of DE, then FG is midline of triangle AED. This means that

3. Consider trapezoid BFGC. Its area is
where h is the height of trapezoid and is equal to half of AB. Thus,

4.

5. Note that angles EGC and CGD are supplementary and

Then

Answer: 