Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
a) The least number of decimal points is 0 so you should round the answer to 43.
b) The least number of significant figures is 2 so round to 7.3
c)The least number of decimal places is 1 so round to 225.7
d) The least number of significant figures is 3 so round to 92.0
e) The least number of significant figures is 3 so round to 32.4
f) The least number of decimal places is 0 so round to 104m^3
Basically, for addition and subtraction round to the least number of decimal places found in the factors, and for multiplication and division round to the least number of significant figures found in the factors.
<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
Answer:
100.52
Explanation:
from the ideal gas equation PV=nRT
for a given container filled with any ideal gas P and V remains constant.So T is also constant.R is as such a constant.
So n i.e no of moles will also be constant.
no of moles of Ar=3.224/40=0.0806
no of moles of unknown gas=0.0806
molecular wt of unknown gas=8.102/0.0806=100.52
Answer:
2Sb^(+3) (aq) + 3S^(-2) (aq) = Sb_2•S_3
Explanation:
First of all, let us balance the equation to give;
2Sb(OH)3 (s) + 3Na2S (aq) = Sb2S3 + 3NaOH
Now, we can observe the presence of positive Sodium ions (Na+) and negative hydroxyl ions (OH-) on both left and right sides of the equation.
Now, the two ions will cancel out. These ions are not really involved in the overall reaction and thus do not require being written in the overall equation. Hence, the overall net ionic reaction can now be written as:
2Sb^(+3) (aq) + 3S^(-2) (aq) = Sb_2•S_3