Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2
Answer: A) Fair value of the asset(s) given up.
Explanation:
Non-monetary exchange occurs when non-financial assets are exchanged in a transaction. Recording this transaction is based on the fair value of the assets exchanged and the recording is usually done in one of 3 ways being,
1. At the fair value of the asset transferred in exchange for it with a gain or loss on the exchange being recorded.
2. At the fair value of the asset received, if the fair value of this asset is more evident than the fair value of the asset transferred in exchange for it.
3. At the recorded amount of the surrendered asset, if no fair values are determinable or the transaction has no commercial substance.
If you need any clarification do comment.
Answer:
Wayman Corporation
Income Statement for the year ended December 31, 2021
Sales Revenue $460,000
Cost of Goods Sold ($140,000)
Gross Profit $320,000
Operating Expenses
Advertising Expense $40,000
Salaries Expense $50,000
Utilities Expense $60,000
Total operating expense ($150,000)
Operating Income $170,000
Interest Expense ($30,000)
EBT $140,000
Income tax expense ($60,000)
Net Income $80,000
Answer:
Shandra Corporation
The amount which Shandra Corporation will report as foreign exchange gain in net income for the quarter ended June 30 is:
$5,240
Explanation:
Price of goods = 131,000 pounds
Delivery and payment date = April 20
On February 20, the spot rate for call option on 131,000 pounds = $1.37
Cost of the option = $1,310
The spot rate on April 20 = $1.42
The foreign exchange gain or loss to be reported in net income for the quarter ended June 30 = $0.05 ($1.42 - $1.37
Total gain = ($0.05 * 131,000) - $1,310
= $6,550 - $1,310
= $5,240
b) With this call option, which gives Shandra the right to buy the underlying asset, Shandra hedges his contract to purchase goods from a foreign supplier, and therefore, profits when the spot rate increases from $1.37 on February 20 to $1.42 on April 20. The profit made is reduced by the cost of the call option.