since the triangles are similar
angle DEC = 60 degrees
3 angles inside a triangle equal 180 degrees
BAC = DCE = 64
CBA = EDC = 56
DEC = 180 -56 -64 = 60 degrees
used angle-angle theorem
Answer:
0.07
a. the distribution will be a normal distribution.
c. we would suspicious ins there is a 2 % chance of getting the required value.
Step-by-step explanation:
Let the number of times, t be = 50
Assuming that the die is fair
standard deviation = 1.71
mean = 3.5
suppose we want tp find the probability of a 2 showing. The solution becomes:
probability = 
c. the mean of rolls will be 0.07
If the three integers are
, then we have

We can combine the fractions on the left side:


Answer: The ball hits the ground at 5 s
Step-by-step explanation:
The question seems incomplete and there is not enough data. However, we can work with the following function to understand this problem:
(1)
Where
models the height of the ball in meters and
the time.
Now, let's find the time
when the ball Sara kicked hits the ground (this is when
):
(2)
Rearranging the equation:
(3)
Dividing both sides of the equation by
:
(4)
This quadratic equation can be written in the form
, and can be solved with the following formula:
(5)
Where:
Substituting the known values:
(6)
Solving we have the following result:
This means the ball hit the ground 5 seconds after it was kicked by Sara.