To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer
Earthworms influence (and benefit) the soil ecosystem in a number of ways: Recycling organic material: Earthworms, along with bacteria and fungi, decompose organic material. ... Improving soil structure: Earthworm burrows alter the physical structure of the soil. They open up small spaces, known as pores, within the soil.
N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles