Answer:
0.190 M
Explanation:
Let's consider the neutralization reaction between HCl and NaOH.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
11.9 mL of 0.160 M NaOH were used. The reacting moles of NaOH were:
0.0119 L × 0.160 mol/L = 1.90 × 10⁻³ mol
The molar ratio of HCl to NaOH is 1:1. The reacting moles of HCl are 1.90 × 10⁻³ moles.
1.90 × 10⁻³ moles of HCl are in 10.0 mL of solution. The molarity of HCl is:
M = 1.90 × 10⁻³ mol / 10.0 × 10⁻³ L = 0.190 M
The independent variable would be the variable in the research that is being manipulated by the researcher. In this case, it would be amount of food as it is what is being manipulated and changed in the research design. The dependent variable would be the variable that is being studied so, for this case, it would be the weight gain of the mice. The constants are the factors that might affect the dependent variable but is held constant or the same by the researcher throughout the experiment. These are the size of cage, amount of water, amount of sunlight, temperature and the exercise wheel.
Answer:
The answer is 0.046 mol.
Explanation:
By looking at the balanced equation, you can form a ratio of lithium chloride and lithium bromide using the coefficient value :
ratio of lithium bromide <u>(</u>2LiBr)
= 2
ratio of lithium chloride (2LiCl)
= 2
So the ratio is 2 : 2 then simplify into 1 : 1 . Which means that 1 mol of lithium bromide is equal to 1 mole of lithium chloride.
In this case, 0.046 mol of lithium bromide will form <u>0</u><u>.</u><u>0</u><u>4</u><u>6</u><u> </u><u>m</u><u>o</u><u>l</u> of lithium chloride.
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M