We know that
<span>Joey and Rita paint a room in 8 hours
so
100%----------> 8 hours
X%----------> 1 hour
x=100/8-----> 12.5%
that means
</span>Joey and Rita paint 12.5% of a room in 1 hour
Billy paint a room in 12 hours
so
100%----------> 12 hours
X %------------> 1 hour
x=100/12----> x=8.33 %
that means
Billy paint 8.33% of a room in 1 hour
i<span>f all three work together
then
All three paint (12.5%+8.33%) in 1 hour
20.83%------------> 1 hour
100%------------> x
x=100/20.83-----> x=4.8 hours
the answer is
4.8 hours</span>
Answer: Horizontal asymptote of c(x) is 450.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Cost to produce one refrigerator = $450
Fixed monthly cost = $200,000
So, Average cost function to produce x refrigerators is given by

Horizontal asymptote of c(x) would be

Hence, Horizontal asymptote of c(x) is 450.
1/2 + 1/5(1/2) = 1/2 + 1/10 = 5/10 + 1/10 = 6/10....this leaves 4/10 (reduces to 2/5) for his children.
(2/5) / 3 = 2/5 * 1/3 = 2/15 for each child <== A
400 in each childs account.....thats (400 * 3) = 1200 ...
2/5 of what is 1200 =
2/5x = 1200
x = 1200 * 5/2
x = 6000/2
x = 3000 <== B
check...
total pay is 3000
1/2 for bills.....- 1500
1/5(-1500) = -1500/5 = -300 ....for savings
3000 - (1500 + 300) = 3000 - 1800 = 1200...remaining for the children
1200/3 = 400 ...for each child.
so ur answers are :
A. 2/15 in each childs account
B. original paycheck = $ 3000