Answer:
speed of Jada = 6km per hour which is not equal to
speed of Andre = 8km per hour
They did not run at same speed
Step-by-step explanation:
formula of speed = distance covered/ time taken
For Andre
Distance = 2 KM
time = 15 mins
60 mins = 1 hour
15 mins = 1/60 * 15 hour = 0.25 hours
thus,
speed = 2km/0.25 hour = 8 km per hour
Similarly for Jada
Distance = 3 KM
time = 20 mins
60 mins = 1 hour
20 mins = 1/60 * 20 hour = 1/3 hours
thus,
speed = 2km/(1/3)hour = 6 km per hour
Now we have
speed of Jada = 6km per hour which is not equal to
speed of Andre = 8km per hour
Total Volume would be 6 + 4 = 10 pints
Let's calculate the volume of alcohol in final solution:
20% * 6 = 1.2 pints
10% * 4 = .4 pints
Total = 1.6 pints of alcohol in 10
Percentage = (1.6/10) * 100 = 16 per cent.
answer is A
Answer:
Denny's chowder wont have because the winner was picked anonymously without due fact and figure. The judges would have attached a contestant tag to the chowders prepared for the annual clam festival. The winner was declared without any reason to back up that indeed the chowder had been from Denny's chowder
B..1, Experiments are often blinded this way because of the bias of the individual measuring the experiment
2. Also lack of facts and figures to justify results
Step-by-step explanation:
Do you think that Denny’s chowder would have won the contest if the judging had not been "blind?" Explain.
Although this was not an experiment, your answer to Part (a) helps to explain why those measuring the response in an experiment are often blinded
Denny's chowder wont have because the winner was picked anonymously without due fact and figure. The judges would have attached a contestant tag to the chowders prepared for the annual clam festival. The winner was declared without any reason to back up that indeed the chowder had been from Denny's chowder.
Using your answer in Part (a), explain why experiments are often blinded in this way
1.. Experiments are often blinded this way because of the bias of the individual measuring the experiment
2. Also lack of facts and figures to justify results
The probability that none of the four have been vaccinated is
(1-0.63)^4 = 0.01874161
The probability that at least one has been vaccinated is the complement of this,
≈0.9813
Answer:
Solution to equation: 
Step-by-step explanation:
We are given the following equation:

We have to solve the equation to find the value of n.
Solving the equation, we get,

Thus, value of n is 1.