Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Answer:
c.Internal environment
Explanation:
internal environment refers to the culture, members, events and factors within an organization that has the ability to influence the decisions of the organization.
Organizational Culture is affected by the influence of the founder leader
Maslow's<span> hierarchy of </span>needs is theory in psychology that is focused on the needs p<span>eople are motivated to achieve.It is a five-tier model.</span><span>
According to Maslow's need hierarchy, the advertised benefits of the product appeal to Josef's psychological, security, and safety needs.</span>