answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
2 years ago
13

An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef

Mathematics
2 answers:
Alex17521 [72]2 years ago
6 0

Answer:

$1.88

Step-by-step explanation:

$15.04/8 pounds = $1.88

Tamiku [17]2 years ago
6 0

Answer:

$1.88 per Lb

Step-by-step explanation:

15.04 / 8 = 1.88

You might be interested in
2. The seniors at our high school decided to play a prank on the principal by completely filling his office with
melisa1 [442]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
MJ Supply distributes bags of dog food to pet stores. Its markup rate is 28%. Which equation represents the new price of a bag,
andreev551 [17]

Answer:

i think its the second one because if you multiply a number by a decimal with a value lower than 1, then the number will go down, but im not positive

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Juli uses 12 ounces of cheese in her potato soup recipe. Her recipe yields 8 servings. If Juli needs enough for 20 servings, how
Ludmilka [50]
30 ounces of cheese
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Lionel is planning a one-day outing.
pychu [463]

Answer:

Option B - y=5x+40 and  y=3x+60

Step-by-step explanation:

Given : The Thrill amusement park charges an entry fee of $40 and an additional $5 per ride, x. The Splash water park charges an entry fee of $60 and an additional $3 per ride, x.

To find : Which system of equations could be used to determine the solution where the cost per ride of the two amusement parks, y, is the same?

Solution :

Let x be the number of rides and

y be the cost per ride.

According to question,

The Thrill amusement park charges an entry fee of $40 and an additional $5 per ride.

The equation form is y=40+5x

The Splash water park charges an entry fee of $60 and an additional $3 per ride.

The equation form is y=60+3x

Therefore, The required system of equations form are

y=5x+40 and  y=3x+60

So,Option B is correct.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
which shape had a larger area: a rectangle that is 7 inches by 3/4 inch, or a square with side length of 2.5 inches? Show your r
Brums [2.3K]
In order to find the area for a rectangle, you must multiply length times width, which would be 7 x 3/4 which is 5.25. In order to find the area for a square, you do length^2, also know as length x length. Which would be 2.5^2 which is 2.5 x 2.5 which is 6.25. 6.25 is larger than 5.25, so the square has a larger area.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change. The sandwich cost $7.75 and sales tax was $
    9·2 answers
  • The length and breath of a rectangular field is in the ratio 3:4. It’s area is 6912 sq.cm find its dimensions.
    7·1 answer
  • Construct an interval estimate for the given parameter using the given sample statistic and margin of error. For μ1-μ2, using x¯
    10·1 answer
  • Consider the three functions below. f(x) = Negative StartFraction 6 Over 11 EndFraction (eleven-halves) Superscript x g(x) = Sta
    10·2 answers
  • If the data below were represented with a stem-and -leaf plot, a stem of 3 would have how many leaves? 53, 34, 16, 93, 72, 30, 2
    10·1 answer
  • Which is a solution to (x – 3)(x + 9) = –27?
    10·2 answers
  • 4 Points] Under the HMM generative model, what is p(z1 = z2 = z3), the probability that the same die is used for the first three
    5·1 answer
  • Eugene's grandmother is teaching him how to make her salsa recipe. Each batch of salsa requires 1 4 of a cup of red onions. If t
    7·1 answer
  • The annual energy consumption of the town where Camilla lives increases at a rate that is proportional at any time to the energy
    10·1 answer
  • Consider the continuous random variable X, which has a uniform distribution over the interval from 20 to 28.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!