A=P(1+rt)
P=3500
t=3yrs.
r=7.5% / 100 = 0.075
A= 3500(1 + (0.075 x 3)) = 4287.5
A= $ 4,287.50
$300 income
$250 + $100 = $350 expenses
$300 - $350 = a loss of $50
Answer:
Step-by-step explanation
let's use g for golf and b for batting cages
So let's start with Sylvester
he plays 5 rounds of mini golf so 5g
and he takes 4 turns in the batting cages so 4b
and he pays 60 dollars for this
SO his equation is 5g+4b=60
Now onto Lin
3g for 3 rounds of golf
6b for 6 turns in the batting cages
He pays 45 dollars
SO his equation is 3g+6b=45
Both equations:
5g+4b=60
3g+6b=45
Now you need to cancel out one variable so you can multiply the first equation by 3 and the second one by -5
15g+12b=120
-15g-30b=-225
Now the g will cancel out when you add both equations
-18b=-105
b=105/18 which is about 5.83 dollars
Now plug in 105/18 into any of the original equations and solve for g
Confidence interval of a population proportion is given by p^ + or - sqrt(p^(1 - p^)/n); where p^ = 450/600 = 0.75 and n = 600
99.7% convidence interval = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(1 - 0.75)/600) = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(0.25)/600) = 0.75 + or - 2.96 x 0.0177 = 0.75 + or - 0.0524 = 0.697 to 0.803 = 69.7% to 80.3%