Answer:
v_average = 500 m / min
Explanation:
Average speed is defined
v = (x_{f} -x₀) / Δt
let's look in each section
section 1
the variation of the distance is 800 in a time of 1.4 min
v₁ = 800 / 1.4
v₁ = 571.4 m / min
section 2
distance interval 500 in a 1.6 min time interval
v₂ = 500 / 1.6
v₂ = 312.5 m / min
section 3
distance interval 1200 m in a time 2 min
v₃ = 1200/2
v₃ = 600 m / min
taking the speed of each section we can calculate the average speed
the distance traveled
Δx = 800 + 500 + 1200
Δx = 2500 m
the time spent
Δt = 1.4 + 1.6+ 2
Δt = 5 min
v_average = Δx / Δt
v_average = 2500/5
v_average = 500 m / min
Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is

1000 kcal because you only get 10% of the energy of the thing you eat
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.