Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
People can capture geothermal energy through: Geothermal power plants, which use heat from deep inside the Earth to generate steam to make electricity. Geothermal heat pumps, which tap into heat close to the Earth's surface to heat water or provide heat for buildings
When the weather is cold, the water or refrigerant heats up as it travels through the part of the loop that's buried underground. Once it gets back above ground, the warmed water or refrigerant transfers heat into the building. The water or refrigerant cools down after its heat is transferred.
Answer:
heat required in pan B is more than pan A
Explanation:
Heat required to raise the temperature of the substance is given by the formula

now we know that both pan contains same volume of water while the mass of pan is different
So here heat required to raise the temperature of water in Pan A is given as


Now similarly for other pan we have


So here by comparing the two equations we can say that heat required in pan B is more than pan A
Answer:
a) a= 8.33 m/s², T = 12.495 N
, b) a = 2.45 m / s²
Explanation:
a) this is an exercise of Newton's second law. As the upper load is secured by a cable, it cannot be moved, so the lower load is determined by the maximum acceleration.
We apply Newton's second law to the lower charge
fr₁ + fr₂ = ma
The equation for the force of friction is
fr = μ N
Y Axis
N - W₁ –W₂ = 0
N = W₁ + W₂
N = (m₁ + m₂) g
Since the beams are the same, it has the same mass
N = 2 m g
We replace
μ₁ 2mg + μ₂ mg = m a
a = (2μ₁ + μ₂) g
a = (2 0.30 + 0.25) 9.8
a= 8.33 m/s²
Let's look for cable tension with beam 2
T = m₂ a
T = 1500 8.33
T = 12.495 N
b) For maximum deceleration the cable loses tension (T = 0 N), so as this beam has less friction is the one that will move first, we are assuming that the rope is horizontal
fr = m₂ a₂
N- w₂ = 0
N = W₂ = mg
μ₂ mg = m a₂
a = μ₂ g
a = 0.25 9.8
a = 2.45 m / s²