Answer:
36.00 pesos or $1.73
Step-by-step explanation:
plz give brainliest
Answer:
Step-by-step explanation:
For the null hypothesis,
H0 : p = 0.63
For the alternative hypothesis,
Ha : p < 0.63
This is a left tailed test
Considering the population proportion, probability of success, p = 0.63
q = probability of failure = 1 - p
q = 1 - 0.63 = 0.37
Considering the sample,
Sample proportion, P = x/n
Where
x = number of success = 478
n = number of samples = 800
P = 478/800 = 0.6
We would determine the test statistic which is the z score
z = (P - p)/√pq/n
z = (0.6 - 0.63)/√(0.63 × 0.37)/800 = - 1.76
From the normal distribution table, the area below the test z score in the left tail 0.039
Thus
p = 0.039
Answer:
=Barlow by 181 boys
Step-by-step explanation:
lets calculate the no of boys in Barlow
=4/9×873=388
388 boys
in Willow school
to bet no of boys
3/3-2/3=1/3
1/3×620=207(in a calculator it will give you decimals so i rounded of to the nearest whole no.)
388-207=181