Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X: number of absences per tutorial per student over the past 5 years(percentage)
X≈N(μ;σ²)
You have to construct a 90% to estimate the population mean of the percentage of absences per tutorial of the students over the past 5 years.
The formula for the CI is:
X[bar] ±
* 
⇒ The population standard deviation is unknown and since the distribution is approximate, I'll use the estimation of the standard deviation in place of the population parameter.
Number of Absences 13.9 16.4 12.3 13.2 8.4 4.4 10.3 8.8 4.8 10.9 15.9 9.7 4.5 11.5 5.7 10.8 9.7 8.2 10.3 12.2 10.6 16.2 15.2 1.7 11.7 11.9 10.0 12.4
X[bar]= 10.41
S= 3.71

[10.41±1.645*
]
[9.26; 11.56]
Using a confidence level of 90% you'd expect that the interval [9.26; 11.56]% contains the value of the population mean of the percentage of absences per tutorial of the students over the past 5 years.
I hope this helps!
C
B
your welcome i took test sorry if wrong
Answer:
2.1 miles
Step-by-step explanation:
you can see a drawing of the situation in the attached picture (you need to draw all the places mentioned and the distance between them),
this way we can form a right triangle between the school and the hospital with measures of sides: 1.7 and 1.2 miles
and the green line is the straight line between the school and the hospital, so you need pythagoras to find the value:

rounding to the nearest tenth:
2.1 miles
Answer:
Cost price of each cup = 1500/6 = 250
Selling price of each cup = 1650/5 = 330
Step-by-step explanation:
Cost price of cups = 1500
Profit = 10%
Selling price of cups = ?
Profit and loss percentage are calculated based on cost price and the formula to calculate profit is mentioned as under:
Profit percentage (%) = Profit x 100/Cost price
10 = Profit x 100/1500
⇒ Profit = 10 x 1500/100
⇒ Profit = 150
The formula for finding selling price is mentioned as under:
Selling Price = Profit + Cost Price.
Selling Price = 150 + 1500
⇒ Selling Price = 1650.
Since one of the six cups was broken that means the seller earned profit based on only 5 cups, it implies that selling price of each cup will be 1650/5 = 330.