Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157