The mathematical expression for heat capacity at constant pressure is given as:
(1)
where, Q = heat capacity
= molar heat capacity at constant pressure
= change in temperature
n = number of moles
Therefore,
= 
= 
Number of moles =
=
= 0.186 mole
Put the values in formula (1)
(conversion of degree Celsius into kelvin)
=
= 6.32 J /mol K
Hence, molar heat capacity of benzene at constant pressure = 
Answer:
The quantity of heat lost by the surroundings is 258,5J
Explanation:
The dissolution of salt XY is endothermic because the water temperature decreased.
The total heat consumed by the dissolution process is:
4,184 J/g°C × (75,0 + 1,50 g) × 0,93°C = 297,7 J
This heat is consumed by the calorimeter and by the surroundings.
The heat consumed by the calorimeter is:
42,2 J/°C × (0,93°C) = 39,2 J
That means that the quantity of heat lost by the surroundings is:
297,7J - 39,2J = <em>258,5 J</em>
I hope it helps!
Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
Answer:
Secondary consumers
Explanation:
Carnivores are organisms that only eat meat and that rely on others for food and energy; this means that they cannot produce food themselves.
Look at the answer choices:
- Decomposers: these are organisms that break down dead matter into material that can be used later by plants to grow; carnivores do not break down dead matter; rather, they eat meat.
- Primary consumers: these are usually herbivores; they are the second level of the energy pyramid, and they eat the organisms at the bottom level. The organisms at the bottom level are plants that make their own food. Obviously, plants are not meat, so carnivores are not primary consumers.
- Producers: these are the plants at the bottom of the energy pyramid that make their own food. Carnivores do not make their own food.
Thus, the answer is secondary consumers because this level of organisms eat the organisms at the primary consumer level.
Hope this helps!
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.