According to this formula:
K= A*(e^(-Ea/RT) when we have K =1.35X10^2 & T= 25+273= 298K &R=0.0821
Ea= 85.6 KJ/mol So by subsitution we can get A:
1.35x10^2 = A*(e^(-85.6/0.0821*298))
1.35x10^2 = A * 0.03
A= 4333
by substitution with the new value of T(75+273) = 348K & A to get the new K
∴K= 4333*(e^(-85.6/0.0821*348)
= 2.16 x10^2
<span>At standard temperature and pressure 22.4 l of an ideal gas would contain 1 mole. in order to find the change in moles we must look at the ideal gas law PV=nRT where P=Pressure V=volume n=Moles R= Gas constant T= Temperature. To simplify this equation we will be using the gas constant at .08206 L-atm/mol-K. We must first convert 100c to k which is 373.15. Then we can plug the values into our equation which gives us (2atm)(14.5 l)=(n)(.08206 L-atm/mol-K)(373.15). After some basic algebra we get the moles to equal roughly .95 which is .05 moles less than our original system.</span>
2 C2H2 + 5 02 > 4 CO2 + 2 H2O
Products - Reactants ( all units are kJ/mo1):
(4 x -393.5) + (2 x -241.82) - (2 x 226.77) - (5 x 0) = -2511.2 kJ/mo1
-2511.2 kJ/mo1 is for 2 moles of C2H2.The question asked for 1 mole of C2H2, so: -2511.2 / 2 = -1255.6 kJ/mo1
answer: -1255.6 kJ/mo1
Answer:
The plane with aluminium can lift more mass of passangers than the plane of steel.
Explanation:
The total mass the airplane canc lift is:

For aluminium:


and
![V_{fuselage}=\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]](https://tex.z-dn.net/?f=V_%7Bfuselage%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D)
where:
- L is lenght
- D is diameter
- e is thickness
![m_{tot}=\delta _{Al}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Al}](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BAl%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Al%7D)
For steel (same procedure):
![m_{tot}=\delta _{Steel}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Steel](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BSteel%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Steel)
Knowing that the total mass the airplane can lift is constant and that aluminum has a lower density than the steel, we can afirm that the plane with aluminium can lift more mass of passangers.
Also you can estimate an average weight of passanger to estimate a number of passangers it can lift.