Let
X-----------------> number of pansies
y-----------------> number of trees
we know that
x=15*8----------> x=120 pansies
y=8 trees
cost of each trees is----------> $<span>20.75
</span>cost of each pansies is------> $2.50/6------> $5/12
[<span>expression to find Katherine’s final cost]=[cost trees]+[cost pansies]
</span>[cost trees]=y*$20.75
[cost pansies]=x*($5/12)
[expression to find Katherine’s final cost]=y*($20.75)+x*($5/12)
[expression to find Katherine’s final cost]=8*($20.75)+120*($5/12)
[expression to find Katherine’s final cost]=$166+$50
[expression to find Katherine’s final cost]=$216
the answer is
[expression to find Katherine’s final cost]=y*($20.75)+x*($5/12)
[expression to find Katherine’s final cost]=8*($20.75)+120*($5/12)
Katherine’s final cost is $216
To solve this question, you just need to count all the probability of the options.
The probability that a pitch not over the plate is a strike is zero. So, P(A | D) = 0.
True. It is 0/0+20= 0
The probability that a pitch not over the plate is a ball is 1. So, P(B | D) = 1.
True, it is 20/20+0= 1
The probability that a pitch over the plate is a strike is 10:15. So, ...
Incomplete but it sounds to be true. It should be 10/10+5= 10/15 = 2/3
The probability that a pitch over the plate is a ball is 5:10. So, P(B | C) = 0.5.
Answer:
11/20 or 99/180 days
Step-by-step explanation:
55/100 converted to ?/180
180/100=1.8
so you would do the same on the numerator which is 55*1.8=99
99/180= 33/60=11/20
1.5(3x+4)+0.25(6x+8)
4.5x+6+1.5x+2
6x+8
Find the assessed amount:
12000 x 0.80 = 9600
Multiply the assessed amount by tax rate:
9600 x 0.015 = 144
He pay $144