Let the distance of the first part of the race be x, and that of the second part, 15 - x, then
x/8 + (15 - x)/20 = 1.125
5x + 2(15 - x) = 40 x 1.125
5x + 30 - 2x = 45
3x = 45 - 30 = 15
x = 15/3 = 5
Therefore, the distance of the first part of the race is 5 miles and the time is 5/8 = 0.625 hours or 37.5 minutes
The distance of the second part of the race is 15 - 5 = 10 miles and the time is 1.125 - 0.625 = 0.5 hours or 30 minutes.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
6-4+2*5=12
12/3
4
By definition, the arc length is given by:
arc = (theta) * (R)
Where,
theta: central angle
R: radius
Substituting values we have:
arc = (π / 5) * (2.8)
Rewriting we have:
arc = ((3.14) / 5) * (2.8)
arc = 1.7584 cm
Round to the hundredth:
arc = 1.76 cm
Answer:
the arc length is:
arc = 1.76 cm
(I'm going to use brackets as my absolute value bars lol)
[5 x -3]
[-15]
=15