The "rule of 72" says that the doubling time in years is approximately 72 divided by the interest rate in percent. To make the money grow by a factor of 4 requires that it double twice, so will take twice as long as the period to double once.
2×72/11.3 ≈ 12.7 . . . . years
_____
The "rule of 72" is an approximation. The actual quadrupling time for this interest rate and compounding is about 12.6 years. (The actual product of doubling time and nominal interest rate is about 71.25.)
Answer:
$-748.38
Step-by-step explanation:
Net proceeds = Total cost of selling the stock - Total cost of purchasing the stock
Total cost of purchasing the stock = $7000 + ($7000 x 0.015) = $7105
Total cost of selling the stock = $6,325 + ($6,325 x 0.005) = $6356.63
Net proceeds = $6356.63 - $7105 = $-748.38
Answer: Adiya’s method is not correct. To form a perfect square trinomial, the constant must be isolated on one side of the equation. Also, the coefficient of the term with an exponent of 1 on the variable is used to find the constant in the perfect square trinomial. Adiya should first get the 20x term on the same side of the equation as x2. Then she would divide 20 by 2, square it, and add 100 to both sides.
Answer:
d 1.67% thats the answer
Step-by-step explanation:
Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values