A) AB turn clockwise to coincide with BC
= ABD + DBC
= 33.3° + 30.6°
= 63.9°
b) If E is drawn directly opposite C.
EBC is a straight line, so sum of angles =180°
ABE + ABD + DBC = 180°
ABE + 33.3° + 30.6° = 180°
ABE + 63.9° = 180°
ABE = 180 - 63.1
ABE = 116.9°
Hope this explains it.
Step-by-step explanation:
0.6/100= 0.006 should be multiplied to decrease by 0.6%
Answer: do 150ml*15 tubes is 2,250 ml
2,250/1000 is 2.25L (1L =1000ml is multiply by 1000)
Answer:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Step-by-step explanation:
We don't know the distribution for the scores. But we know the following properties:

For this case we can use the Chebysev theorem who states that "At least
of the values lies between
and
"
And we need the boundaries on which we expect at least 75% of the scores. If we use the Chebysev rule we have this:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Answer:
Answers are below
Step-by-step explanation:
I made a table with some of the possible values for x and y.
I also graphed the equation to show the points on a graph.
If these answers are correct, please make me Brainliest!