If 1 dozen apples has a mass of 2.0 kg and 0.20 bushel is 1 dozen apples, how many bushels of apples are in 1.0 kg of apples?
0.1 bushels
Answer: Mass of zinc that reacts with 4.11 g of hydrochloric acid to form 9.1 g of zinc chloride and 3.97 g of hydrogen gas is 8.96 g
Explanation:
According to the law of conservation of mass, mass can neither be created nor be destroyed. Thus the mass of products has to be equal to the mass of reactants. The number of atoms of each element has to be same on reactant and product side. Thus chemical equations are balanced.
Given: mass of hydrochloric acid = 4.11 g
Mass of products = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen = 9.1 g + 3.97 g = 13.07 g
As mass of reactant = mass of products
mass of hydrochloric acid + mass of zinc = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen
4.11 g + mass of zinc = 13.07 g
mass of zinc = 8.96 g
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions