The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~
Answer:
72.67g of B
Explanation:
The reaction of B₂O₃ to produce boron (B), is:
B₂O₃ → 3/2O₂ + 2B
<em>That means B₂O₃ produce 2 moles of boron</em>
Molar mass of B₂O₃ is 69.62g/mol. 234g of B₂O₃ contains:
234g B₂O₃ ₓ (1mol / 69.62g) = 3.361 moles of B₂O₃.
As 1 mole of B₂O₃ produce 2 moles of B, Moles of B that can be produced from B₂O₃ is:
3.361mol B₂O₃ ₓ 2 = <em>6.722 moles of B</em>.
As molar mass of B is 10.811g/mol. Thus mass of B that can be produced is:
6.722mol B ₓ (10.811g / mol) = <em>72.67g of B</em>
Solution:
After the reaction of mixture is worked-up Washing three times the organic with sodium carbonate helps to decrease the solubility of the organic layer into the aqueous layer. This allows the organic layer to be separated more easily.
And then the reaction washed by saturated NACL we have The bulk of the water can often be removed by shaking or "washing" the organic layer with saturated aqueous sodium chloride (otherwise known as brine). The salt water works to pull the water from the organic layer to the water layer.
Answer: pH=12.69
Explanation:



Initial 0.12 0 0
Eqm 0.12-x x x
![K_a=\frac{[H^+][F^-]}{[HF]}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%5BF%5E-%5D%7D%7B%5BHF%5D%7D)
(neglecting small value of x in comparison to 0.12)

Moles of 



0.06 moles of NaOH will give 0.06 moles of ![[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D)
Now
moles of
will be neutralized by
moles of
and
moles of
will be left.
Molarity of 
![pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.049]=1.31](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D%3D-%5Clog%5B0.049%5D%3D1.31)
pH = 14 - pOH= 14 - 1.31 = 12.69
Physical changes occur when the properties of a substance are retained and/or the materials can be recovered after the change. Chemical changes involve the formation of a new substance. Formation of a gas, solid, light, or heat are possible evidence of chemical change.