The question is incomplete, here is the complete question:
A student sets up the following equation to convert a measurement. (The stands for a number the student is going to calculate.) Fill in the missing part of this equation.

<u>Answer:</u> The measurement after converting is 
<u>Explanation:</u>
We are given:
A quantity having value 
To convert this into
, we need to use the conversion factors:
1 kPa = 1000 Pa

Converting the quantity into
, we get:

Hence, the measurement after converting is 
Answer:
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Explanation:
Hello,
To determine the specific heat capacity of the metal, we have to work on the principle of heat loss by the metal is equals to heat gained by the water.
Heat gained by the metal = heat loss by water + calorimeter
Data,
Mass of metal (M1) = 512g
Mass of water (M2) = 325g
Initial temperature of the metal (T1) = 15°C
Initial temperature of water (T2) = 98°C
Final temperature of the mixture (T3) = 78°C
Specific heat capacity of metal (C1) = ?
Specific heat capacity of water (C2) = 4.184J/g°C
Heat loss = heat gain
M2C2(T2 - T3) = M1C1(T3 - T1)
325 × 4.184 × (98 - 78) = 512 × C1 × (78 - 15)
1359.8 × 20 = 512C1 × 63
27196 = 32256C1
C1 = 27196 / 32256
C1 = 0.843J/g°C
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Answer:- 64015 J
Solution: There is 4250 mL of water in the calorimeter at 22.55 degree C.
density of water is 1 g per mL.
So, the mass of water =
= 4250 g
Final temperature of water after adding the hot copper bar to it is 26.15 degree C.
So,
for water = 26.15 - 22.55 = 3.60 degree C
Specific heat for water is 4.184 
The heat gained by water is calculated by using the formula:

where, q is the heat energy, m is mass and c is specific heat.
Let's plug in the values in the formula and do the calculations:

q = 64015 J
So, 64015 J of heat is gained by the water.
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!
Answer:
In order to take steps by humans for controlling the change in climate.
Explanation:
It is important that scientist find out the change which occurs in the climate with the passage of time by performing experiments and also repeat the experiments in order to verify their findings. Due to these experiments, scientists also find out the reasons behind of climate change which enable us to take steps in preventing the change that occurs in the environment. it is also important for scientists to be able to explain how they know that climate has changed over time in order to explain that he is not assuming or making predictions, he has to provide evidence for his statement which is only be possible through experiments.