answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Julli [10]
2 years ago
11

Samantha walked 10 miles in 5 hours. What was her walking rate in miles per hour?

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]2 years ago
3 0

Answer:

2 miles per hour

Step-by-step explanation:

5 hours = 10 miles

Your gonna have to divide 10 by 5 to get the answer

10 ÷ 5 = 2

You might be interested in
The approximate line of best fit is given by the equation y=40x-1800. Based on this trend which of the following best predicts t
serious [3.7K]
Solve for x

(94+1800)÷40 = 47.35

So x = 47.35
8 0
1 year ago
The radius of a cylindrical construction pipe is 1.5ft . If the pipe is 14ft long, what is its volume? Use the value 3.14 for π
Lady bird [3.3K]

Answer:

Volume of cylinder =989 ft cube

Step-by-step explanation:

<u>Volume of cylinder</u>

Volume V = πr²h

r - radius and h - height

It is given that,

The radius of a cylindrical construction pipe is 1.5ft and

Length of pipe = 14 ft

<u>To find volume of cylinder</u>

Volume V = πr²h

V = 3.14 x 1.5 x1.5 x 14 =989.1 ≈ 989 ft cube

5 0
1 year ago
Work out an estimate for square root of 4.92+2.18*7.31
Sergeeva-Olga [200]

the answer for this is 20.8558

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If Machine A makes a yo-yo every five minutes and Machine B takes ten minutes to make a yo-yo, how many hours would it take them
Murrr4er [49]
If every 5 mins, A makes 1 yo-yo every 10 mins, B makes 1 yo-yo then every 10 mins, both machines produce 3 yo-yos every 10 mins (2 from machine A and 1 from machine B) Therefore, for 20 yo-yos, both machines would take 70 minutes( 1 hour and 10 mins). After 70 minutes, 21 yo-yos would be produced.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
The graph shows the location of Grant's, Hannah's, and Isobel's houses. Each unit on the graph represents 1 block. A coordinate
olasank [31]

Answer:

10.0 that one

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • Let f(x)=34x2−1. The function g(x) is a vertical stretch of f(x) by a factor of 8. What is the equation of g(x)? Enter your answ
    6·2 answers
  • Line segment SU is dilated to create S'U' using point Q as the center of dilation.
    7·2 answers
  • water evaporates from a pond at a rate of 0.05 inches per hour hour what is the change in the water level of the pond after 24 h
    9·2 answers
  • The Anza-Borrego Desert State Park is one of the best places in the United States for viewing stars. During one 50-day period, c
    13·1 answer
  • Harry is making bouquets of balloons. He makes the bouquets so that 2 out of every 5 balloons are red. Which equation correctly
    12·2 answers
  • Allison is evaluating the expression -5-(-2) using integer tiles. She begins with 5 negative tiles as shown. What should Allison
    8·1 answer
  • Have you ever been frustrated because you could not get a container of some sort to release the last bit of its contents? The ar
    7·1 answer
  • Karina and perry are cleaning up litter in the park for community service hours. Karina and perry both claim they have covered t
    10·1 answer
  • Melisande collected 14 bottles on Saturday and 9 bottles on Sunday for recycling. On Monday, she took all the bottles to the rec
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!