The sample size of the confidence interval test of a proportion is considered appropriately large if np and n(1 - p) > 5.
<span>Given that Arthur is conducting a study on the preferred study options of students from East County College and that 25% of those surveyed preferred studying abroad. Thus, p = 25% = 0.25 and 1 - 0.25 = 0.75
np = 32(0.25) = 8
n(1 - p) = 32(0.75) = 24
Thus, the sample size is appropriately large.
The margin of error is given by:
</span>

<span>
The </span>

for 95% confidence interval is 1.96
Thus, the margin of error is given by:

Therefore, the statement that holds true is "a<span>s the sample size is appropriately large, the margin of error is ±0.15".</span>
Answer:
3l= c
Step-by-step explanation:
as use 3 cup of cranberry juice, lemonade will be used 1 cup.
Answer:
The year 1996
With population of both 21600
Step-by-step explanation:
From 1990 to 2000 = 10 years
So city A grew from 12000 to 28000 that is city A had an increase of 16000 in 10 years.
While city b grew from 18000 to 24000 , that's an increase of 6000 in 10 years to.
For city A
10 years= 16000
1 year = 16000/10
1 year = 1600
For city B
10 years = 6000
1 year = 6000/10
1 year = 600
So we are to find what year the both cities had same population.
12000 + x1600 = y
18000 + x600 = y
X is the year difference
Y is the population at that year
Eliminating y gives
6000= x1000
X= 6
If x is 6
18000+3600= y
21600= y
So 6 years + 1990 = 1996
Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>