12.42
12°+.42(60)
12°25.2'
12°25'+.2(60)
12°25'12"
Answer:
Simple random sampling method is used here.
Step-by-step explanation:
Given is that the evening host of a dinner dance reached into a bowl, mixed all the tickets around, and selected the ticket to award the grand door prize.
We can see that this is a simple random sampling method as every name on the ticket has an equal opportunity to get selected.
Answer:
P(water)=11/22=1/2
Step-by-step explanation:
The number of bottles with water is 11
The total number of bottles is 11 +9+2=22
Sothe probability that Ronald chooses a bottle of water is
P(water) =N(water)/N(total)=11/22=1/2
4in*(ft/12in)*(10lb/ft)*(16oz/lb)=53 1/3 oz