answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
2 years ago
10

Your company has offices in 2 cities. The Denver office has 137 employees with an average salary of $67,013. The Anchorage offic

e has 25 employees with an average salary of $71,332. What is the average employee salary across your company?
Mathematics
2 answers:
Charra [1.4K]2 years ago
7 0

Alright, lets get started.

The Denver office has 137 employees with an average salary of $67,013.

So the total salay of all employees at Denver office will be = 137*67013

So the total salay of all employees at Denver office will be = $ 9180781

The Anchorage office has 25 employees with an average salary of $71,332.

So the total salary of employees at Anchorage office will be = 25 * 71332

So the total salary of employees at Anchorage office will be = $ 1783300

So, complete total salary of employees at both offices will be = 9180781+1783300

So, complete total salary of employees at both offices will be = $ 10964081

Total number of employees at both offices are = 137 + 25 = 162

So, the average salary of employee across the company = \frac{10964081}{162}

So, the average salary of employee across the company = 67679.5

Rounding off,

So, the average salary of employee across the company = $ 67680 : Answer

Hope it will help :)

ankoles [38]2 years ago
4 0
<span>1915.5 is the answer im pretty sure

</span>
You might be interested in
A pencil and a ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost?
saveliy_v [14]
The pencil costs $0.25.

One way to deduce this is to divide 1.50 by 2 (equaling 0.75) and then subtracting .5 to get 0.25 because if it's $1 more, then the ruler would cost 0.75 + 0.5 and the pencil would cost 0.75 - 0.5, making a total of $1.50.

Another way is to make it an equation. Let's say the ruler is r dollars and the pencil is p dollars.
r + p = 1.50
r = p + 1.00
If we know these two equations, then you can substitute p + 1.00 in the 1st equation (instead of r). This gets us:
p + 1.00 + p = 1.50
You can simplify this into:
2p + 1.00 = 1.50
Then you subtract 1.00 from both sides:
2p = 0.50
And you divide 2 from both sides:
p = 0.25
Getting you the answer of:
The pencil costs $0.25

Hope this helps! :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many terms are in the algebraic expression Negative 7 + 12 x 4 minus 5 y 8 + x?
BARSIC [14]

Answer:

Therefore,

There are Four i.e 4 terms in the expression,

-7+12x^{4}-5y^{8}+x

Step-by-step explanation:

Algebraic Expression:

An algebraic expression is a mathematical expression that consists of variables, numbers and operations.

  • Variables with the coefficient is called as Term.
  • Number is also a term.

Here the Expression is

-7+12x^{4}-5y^{8}+x

So,

-7 = One\ Term\\12x^{4}=Second\ Term\\-5y^{8}=Third\ Term\\x=Fourth\ Term

In all there are Four i.e 4 terms in the given expressions.

Therefore,

There are Four i.e 4 terms in the expression,

-7+12x^{4}-5y^{8}+x

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need to solve this equation: x= r-h/ y<br> for h and then for r
ololo11 [35]
X= r-h/y
h= xy-r/-1
r= xy+h
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Qing attached a dog ramp to her bed, which allows her dog to easily climb onto the mattress. The ramp is 48 inches long. The bas
geniusboy [140]
Using the formula a^2+b^2=c^2you can fill in the numbers so that a=height of mattress in inches,b=40 inches or distance from base of the bed and c=48 or length of the ramp. a^2+40^2=48^2a^2+1600=2304
So then it becomes2304-1600=a^2704=a^2 26.5+=aSo, The top of the mattress(after rounding) is 26.5 inches off the ground.
4 0
2 years ago
A company will make a cereal box with whole number dimensions and a volume of 100 cubic centimeters. if cardboard costs $0.05 pe
Evgen [1.6K]

Answer:

The best dimension to use to have the least cost to make 100 boxes is 5 x 5 x 4. It only costs $6.50 to make 100 boxes.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • landon owns a hybrid SUV that can travel 400 miles on a 15-gallon tank of gas.Determine how many miles he can travel on a 6 gall
    6·2 answers
  • If Bert had 3 cents more he would have twice as much as Georgia. If he had 4 cents less, he would have the same amount.
    11·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to 48a^3-75a? Select all that apply. Answer 1) 3(48a^3-75a). Answer 2) 3a(16a^
    14·2 answers
  • Mark is treating his family to ice cream. He buys 4 sundaes and 3 cones for a total of $26. Brian also buys ice cream for his fa
    6·2 answers
  • Alexis is trying to partition segment ab in the ration 2:3 using a compass
    15·2 answers
  • You are designing a mix of 4 songs to play on your mp3 player while you exercise you have 25 mp3’s that you consider appropriate
    7·1 answer
  • During Thanksgiving you participated in a pumpkin-pie eating contest. You really enjoyed the first two pies, the third one was o
    15·1 answer
  • What is the difference of the expression below? (12f-8g+3h) - (4f - g +5h)
    7·1 answer
  • Find the nth term of this sequences<br> 20,18,16,14
    12·2 answers
  • Rewrite in simplest radical form x 5/6 x 1/6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!