The answer is B. Hope this helps!
The equation to find the volume of a cylinder is V = pi•r^2•h.
The radius is half of the diameter. Since Mr. James' beakers have a diameter of 4, their radius would be 2. 2 squared is 4.
Their height is 9 inches.
V = 3.14•4•9
V = 3.14•36
V = 113.04
The answer is C, or 113.04 cubic inches.
47 = 50 - 3 or:
47 = Mean - 1 Standard deviation
For normal distribution it means that 4 bags represent 16 % of all samples.
4 bags ------ 16%
x bags ------ 100 %
---------------------------
4 * 100 = x * 16
16 x = 400
x = 400 : 16
x = 25
Answer: 25 bags were probably taken as samples.
Answer:
See the figure attached
Step-by-step explanation:
Let's call :
x: positive response
y: negative response
then the score is:
2x - 3y
A career placement test eliminates a profession when a person receives a score of 18 or less, that's represented by the following inequality:
2x - 3y ≤ 18