Gravitational force:
F = G * m1 * m2 / r²
And gravitational constant: G = 6.67 * 10^(-11) m³/kgs²
Therefore:
r = sqrt ( G * m1 * m2 / F ) =
= sqrt ( 6.67 * 10^(-11) m³/kgs² * 1.3 * 10^(22) kg * 1.6 * 10^(21) / 3.61 * 10^(18) N ) =
= sqrt ( 3.84 * 10^(14) ) = 1.96 * 10^(7) m ≈ 2 * 10^(7) m
Answer:
A ) 2.0 * 10^(7) m
Answer:
The length of each stone is
L = 12/25 = 0.48 ft
Hope this helps!
:)
Answer:
Number of random samples = 962598
Step-by-step explanation:
A random sample represents the responses for a certain survey of a part of the population.
A sample size is the part of the population being surveyed.
For a population
the number of different random samples that can be chosen for a sample size
can be calculated as =
This can be calculated as :
Given:
Population size = 43
Sample size = 5
Number of random samples = 
⇒
⇒
⇒
[Canceling out the common terms]
⇒
(Answer)