The shelf should sell for $235.20.
Marking the price up by 60% means taking 160% of the cost:
160% = 160/100 = 1.6; 1.6(147) = 235.20
Answer:
a) P(identified as containing explosives)=P(actually contains explosives and identified as containing explosives)+P(actually not contains explosives and identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95+(1-10/(4*106))*0.005 =0.005002363
hence probability that it actually contains explosives given identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95/0.005002363=0.000475
b)
let probability of correctly identifying a bag without explosives be a
hence a =0.99999763 ~ 99.999763%
c)
No as even if that becomes 1 ; proportion of true explosives will always be less than half of total explosives detected,
Answer:
(x+3)(x+2)
Step-by-step explanation: