Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022
Speed traveling west = x - 10 km /hr
275 / ( x-10) - 300 / x = 1/2
275 *2x - 300 (x-10)*2 = ( x-10) *x
550x - 600x +6000 = x^2 -10x
x^2 +40x - 6000 = 0
( x -60) ( x+100) = 0
x = 60
ANSWER East = 60 km/ hr West = 50 km /hr
CHECK
300 /60 = 5 hours
275 /50 = 5.5 hours
Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185