The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer:
18.5 m/s
Explanation:
On a horizontal curve, the frictional force provides the centripetal force that keeps the car in circular motion:

where
is the coefficient of static friction between the tires and the road
m is the mass of the car
g is the gravitational acceleration
v is the speed of the car
r is the radius of the curve
Re-arranging the equation,

And by substituting the data of the problem, we find the speed at which the car begins to skid:

Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:

Answer:
Explanation:
The energy stored in the spring is used to throw the ball upwards . Let the height reached be h
stored energy of spring = 1/2 k y² , k is spring constant and y is compression created in the spring
stored energy of spring = potential energy of the ball
1/2 k y² = mgh , m is mass of the ball , h is height attained by ball
.5 k x .055² = .025 x 2.84
.0015125 k = .071
k = .071 / .0015125
= 46.9 N / m .
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased