Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.
Answer:
Time required to make a pile of 45 sticks next to their fire = 10 minutes
Step-by-step explanation:
This is an example of arithmetic progression.
First term = 5 - 3 + 7 = 9 sticks
Common difference = 7 - 3 = 4 sticks.
So the number of sticks next to their fire is increasing like this
9, 13, 17, 21 .............
term of AP = a + (n-1) d, we need to find n
a + (n-1) d = 45
9 + (n-1) x 4 = 45
(n-1) x 4 = 36
n - 1 = 9
n = 10
Time required to make a pile of 45 sticks next to their fire = 10 minutes
The solution for this problem would be:
Given that there is 99.999%.
Let denote n as the network servers and p as the reliability of each server.
So the probability that the network uptime = 1 - (1 - p)^n
Therefore, (1-p) ^n = 0.00001
a. x= log(1-.99999)÷log(1-.97)= 3.2833 is the answer
1-(1-.97)^3= 0.99999 + 0.0001 = 1
b. x = log(1-.99999)÷log(1-.88) = 5.43 is the answer
1-(1-.88)^3= 0.99 + 0.0001 = approx 1
Use the ! tool to find the # of combinations.
8!/5! = 40,320/120 = 336