answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
1 year ago
13

A rectangular state flag has dimensions 7 feet by 5 1/2 feet. How long is its diagonal? Round your answer to the nearest tenth i

f necessary.
Mathematics
1 answer:
slamgirl [31]1 year ago
5 0
The formula for a diagonal of a rectangle is <span>√w^2+h^2, with w and h being the width and height. Plug in your numbers to get </span><span>√7^2+5.5^2. Simplify that into </span><span>√49+30.25, then to </span><span>√79.25. Use your calculator to get 8.9022. The diagonal is 8.9 feet.</span>
You might be interested in
Finn and Ellie sell oranges at a produce stand. Finn earns $5 for each crate of oranges he sells. At the end of the week, Ellie
Alex777 [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4x5=20

6 0
1 year ago
Hello, I was wondering if someone would be able to help me with this problem I'm on. Thanks :)
koban [17]

<span><span>Price after trade discount = $14,000 - (40% trade discount)

Price after trade discount = $14,000 - ($14,000 * 0.4)

Price after trade discount = $14,000 - ($5,600)

Price after trade discount = $8,400 </span>Price after trade discount = $8,400

2/10 EOM price = $8,400 - (2% discount)

2/10 EOM price = $8,400 - ($8,400 * 0.02)

2/10 EOM price = $8,400 - ($168)

2/10 EOM price = $8,232

So Intel will pay $8,232 on August 5.
Hope this helps.
</span>
4 0
1 year ago
Six Flags is offering a package deal of 5 entrance passes for $130. If 1 entrance pass normally costs $30. how much will you sav
stiv31 [10]

Answer:

You will save $20

Step-by-step explanation:

30x5=150-130=$20

7 0
1 year ago
A pack of paper costs $3.75 including tax. Mr. Cooper wants to purchase packs of paper for his class and has a $20 budget. Write
STALIN [3.7K]
If a pack of paper costs 3.75 including tax, and there is a $20 budget, then the equation to find out the answer would be 3.75p is greater or equal to $20. So the answer would be B. 3.75 would be multiplied by the tax and then applied up to $20. 
7 0
1 year ago
As a laboratory assistant, you measure chemicals using the metric system. For your current research, you need to measure out 45
tankabanditka [31]
There are about 28 grams in an ounce so 45/28 is about 1.5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Type the correct answer in each box. Round your answers to the nearest integer.
    14·2 answers
  • A concert promoter charges $65 per ticket for a concert. The promoters cost will be $5500 plus $4 per ticket.
    6·2 answers
  • Ella spent her whole allowance of $2.00, plus the 16¢ she had left over from last week, in bubble gum. If the pieces of gum had
    14·2 answers
  • A game has 3 possible outcomes: The first outcome has the probability of 1/6. The result is winning $12. The second outcome has
    8·1 answer
  • In a certain region, the number of highway accidents increased by 20% over the four years period. How many accidents were there
    8·1 answer
  • Box A is 567 inches high, 678 inches wide, and 789 inches long. It has a maximum capacity of 1,200 marbles, Box B has three time
    9·1 answer
  • Henry is painting a house. He placed a 24 foot ladder 15 feet away from the base of the house so that it leaned up against the h
    7·1 answer
  • A ranger in a lookout tower spots two fires on the campground below. Fire A is 75 meters east
    11·1 answer
  • During a football season 13% of the players who signed up for a soccer league dropped out. A total of 174 players finished the s
    6·1 answer
  • A bowl contains 55 mints. Customers eat 4 mints each hour. Which equation can be used to determine how many hours remain until 2
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!