To determine the cost of each meter of the ribbon, we divide the cost for 5 meters of ribbon by 5. That is,
x = $4 / 5
where x is the cost of each meter. Simplifying will give us an answer of $0.8/m. Converting this to per mm.
($0.8/m) x (1 m/ 1000 mm)
= $0.0008/mm
Sasha's desk has
green notebooks.
The number of red notebooks on her desk is
.
Sasha's desk has either green or red notebooks.
The total number of notebooks on Sasha's notebook is
.
Answer:
The graph that includes points (-3,-3) and (0,3)
Step-by-step explanation:
In the pictures attached, the options are shown.
The equation:
y+3=2(x+3)
has the point-slope form, which is:
y-y₁=m(x-x₁)
where (x₁, y₁) is a point on the line and <em>m</em> is its slope. This means that (-3,-3) is on the line. To know the y-intercept of the line, we have to replace x = 0 into the equation, as follows:
y+3=2(0+3)
y+3 = 6
y = 6 - 3
y = 3
Then, point (0, 3) is on the line.
<span>Point B has coordinates (3,-4) and lies on the circle. Draw the perpendiculars from point B to the x-axis and y-axis. Denote the points of intersection with x-axis A and with y-axis C. Consider the right triangle ABO (O is the origin), by tha conditions data: AB=4 and AO=3, then by Pythagorean theorem:
</span>
<span>

.
</span>
{Note, that BO is a radius of circle and it wasn't necessarily to use Pythagorean theorem to find BO}
<span>The sine of the angle BOA is</span>

Since point B is placed in the IV quadrant, the sine of the angle that is <span> drawn in a standard position with its terminal ray will be </span>
<span /><span>
</span><span>
</span>

.
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294