Answer:
The net torque is 0.0372 N m.
Explanation:
A rotational body with constant angular acceleration satisfies the kinematic equation:
(1)
with ω the final angular velocity, ωo the initial angular velocity, α the constant angular acceleration and Δθ the angular displacement (the revolutions the sphere does). To find the angular acceleration we solve (1) for α:

Because the sphere stops the final angular velocity is zero, it's important all quantities in the SI so 2.40 rev/s = 15.1 rad/s and 18.2 rev = 114.3 rad, then:

The negative sign indicates the sphere is slowing down as we expected.
Now with the angular acceleration we can use Newton's second law:
(2)
with ∑τ the net torque and I the moment of inertia of the sphere, for a sphere that rotates about an axle through its center its moment of inertia is:
With M the mass of the sphere an R its radius, then:

Then (2) is:

Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
We need the power law for the change in potential energy (due to the Coulomb force) in bringing a charge q from infinity to distance r from charge Q. We are only interested in the ratio U₁/U₂, so I'm not going to bother with constants (like the permittivity of space).
<span>The potential energy of charge q is proportional to </span>
<span>∫[s=r to ∞] qQs⁻²ds = -qQs⁻¹|[s=r to ∞] = qQr⁻¹, </span>
<span>so if r₂ = 3r₁ and q₂ = q₁/4, then </span>
<span>U₁/U₂ = q₁Qr₂/(r₁q₂Q) = (q₁/q₂)(r₂/r₁) </span>
<span>= 4•3 = 12.</span>
Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.