Answer:
Therefore Josiah must sell 68 or 69 or 70 tacos in order to meet the requirement.
Step-by-step explanation:
Given , Josiah owns a food truck that sells tacos and burritos.
He sells each burritos for $7.50. If 79 burritos were sold.
Then the price of 79 burritos is $(7.50×79) =$592.50
Let x tacos were sold.
He sells each tacos for $5.
Then the price of x tacos is = $(x × 5)=$5x
Also given that Josiah must sell a minimum of $930 worth of tacos and burritos.
Therefore,
5x+592.50≥ 930
⇔5x≥930-592.50
⇔5x≥337.5
⇔x≥67.5
But he only has enough supplies to make 149 tacos or burrito.
He already sold 79 burrito.
So, remain space for tacos is = (149-79) = 70
So,67.5≤x≤70
∴x = 68 or 69 or 70
Therefore Josiah must sell 68 or 69 or 70 tacos in order to meet the requirement.
Answer:
The probability that exactly 15 defective components are produced in a particular day is 0.0516
Step-by-step explanation:
Probability function : 
We are given that The number of defective components produced by a certain process in one day has a Poisson distribution with a mean of 20.
So,
we are supposed to find the probability that exactly 15 defective components are produced in a particular day
So,x = 15
Substitute the values in the formula :



Hence the probability that exactly 15 defective components are produced in a particular day is 0.0516
A correlation coefficient is always a value in between -1 and 1
The closest a coefficient to -1, the correlation is a strong negative correlation
The closest a coefficient to 1, the correlation is a strong positive correlation
The closest a coefficient to 0, there is no correlation at all
The coefficient -0.61 shows a strong negative correlation
This means that the relationship between the age and the violation is an inverse relationship; as age increases, violation decreases
Answer: option C
Answer:
11/20 or 99/180 days
Step-by-step explanation:
55/100 converted to ?/180
180/100=1.8
so you would do the same on the numerator which is 55*1.8=99
99/180= 33/60=11/20